Lokata - co warto wiedzieć

Oszczędzanie to bardzo ważna kwestia każdy chciałby oszczędzać jednak nie wszyscy mają z czego. Jeżeli jednak mamy jakieś wolne środki pieniężne warto je gdzieś ulokować, trzymanie ich na koncie osobistym nie jest w żaden sposób opłacalne. Pozwólmy naszym pieniądzom popracować pracować np. na lokacie terminowej albo inwestycyjnej, czy też na koncie oszczędnościowym.

Jak się okazuje założenie lokaty to nic trudnego, w zasadzie możemy to z robić w kilka minut. Następnie wystarczy wpłacić pieniądze na wybraną przez siebie lokatę bankową i po pewnym okresie czasu cieszyć się zyskiem. Sami decydujemy się na to którą lokatę wybierzemy a także na jaki okres oraz kwotę zostanie ona założona. Banki mogą narzucić nam pewnego rodzaju ograniczenia jednak w stosunku do kwoty czyli poda nam minimalną oraz maksymalną kwotę jaka może znajdować się na lokacie. Kiedy minie okres na jaki została założona lokata bank odda nam wpłacone pieniądze wraz z odsetkami, a jak wybrać aby zarobić najwięcej? Sprawdź na http://www.moje-oszczedzanie.com.pl/.

Lokatę bankową możemy założyć praktycznie w każdym banku i nazywana jest ona również depozytem bankowym. Banki oferują nam bardzo chętnie swoje lokaty, ponieważ dzięki temu pozyskują kapitał, który później pożyczają swoim klientom w postaci kredytów. Innymi słowy mówiąc lokata to pożyczanie pieniędzy bankom, banki obracają naszymi środkami za co następnie płaca nam odsetki.

Oprocentowanie lokat

Zakładając lokatę bankową najważniejsza jest dla nas stopa procentowa. Jednak nie wszyscy wiedzą że oprocentowanie lokat nie jest ustalane dowolnie przez bank. Zależy ono od wysokości stóp NBP - wraz z jej wzrostem zwiększa się oprocentowanie lokat, oraz kredytów. A zatem posiadając kredyt hipoteczny w PLN i lokatę, oprocentowanie jednego z tych produktów bankowych będzie dla nas bardziej satysfakcjonujące.

Lokata bankowa czy konto oszczędnościowe?

Chcąc ulokować swoje pieniądze aby je zaoszczędzić a przy ty również zarobić często zadajemy sobie pytanie lokata czy też konto oszczędnościowe. Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To na który produkt się zdecydujemy zależy przede wszystkim od naszych preferencji oczekiwań oraz możliwości.

Lokata charakteryzuje się tym, że jest zawarta na konkretny czas. Konto oszczędnościowe natomiast to w zasadzie dodatkowy, oprocentowany rachunek, na który możesz wpłacić pieniądze w każdej chwili i w każdej chwili możemy też je wyciągnąć. Ten komfort jednak kosztuje gdyż oprocentowanie na kontach oszczędnościowych jest zmienne, czyli warunki mogą się zmienić w każdym momencie, nie zawsze na bardziej korzystne.