Kredyt konsolidacyjny korzystnym rozwiązaniem

Kiedy posiadamy kilka kredytów, może przyjść taki czas, że coraz trudniej będzie nam terminowo spłacać raty zaciągniętych kredytów. Dziej się tak z uwagi na to, że pogorszyła się nasza sytuacja finansowa. W takiej nieprzewidzianej przez nas wcześniej sytuacji może nam pomóc nowy kredyt, czyli kredyt konsolidacyjny, dzięki któremu spłacimy wszystkie nasze wcześniejsze zobowiązania.

Jak się okazuje skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego może nie tylko pomóc nam w odzyskaniu wcześniejszej stabilności finansowej, ale to rozwiązanie jest w stanie również poprawić naszą płynność i przejrzystość domowego budżetu, a także z pewnością ułatwić ich kontrolę. Korzystne warunki konsolidacji mogą sprawić, że obsługa dotychczasowego zadłużenia kosztowała nas będzie mniej, a dzięki niemu nie będziemy musieli pamiętać o terminowej spłacie kliku kredytów, ponieważ zastąpione zostaną one jedną ratą. Na tym przede wszystkim polega kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja to jak się okazuje kredyt celowy przeznaczony na spłatę naszych kredytów. Może on posłużyć nam na spłatę tradycyjnych kredytów gotówkowych, kredytu samochodowego, a nawet zadłużenia karty kredytowej.

Warto płacić w terminie
O konsolidacji kredytu powinniśmy myśleć tylko wtedy kiedy terminowo regulujemy raty naszych dotychczasowych zobowiązań i kredytów. Każdy bank oraz instytucja finansowa udzielająca nam kredytu konsolidacyjnego dokładnie sprawdzi, czy rzetelnie wywiązywaliśmy się ze swoich obowiązków kredytobiorcy. Jeśli tak było, bank może okazać się dla nas bardziej przychylny i w związku z tym pożyczyć nam więcej pieniędzy niż wynosi suma naszych dotychczasowych zobowiązań, co z pewnością natychmiast poprawi naszą płynność finansową. Niemniej jednak konsolidacja kredytów jest korzystna w wyłącznie jednej sytuacji, a mianowicie kiedy warunki naszych dotychczasowych kredytów będą bardziej niekorzystne w porównaniu z obecną ofertą rynkową. Ta sytuacja zmienia się nieustannie i może zdarzyć się, że oprocentowanie naszych starych kredytów będzie o kilka procent wyższe od tego obecnego.

Jak się okazuje redukcja oprocentowania przy kredycie konsolidacyjnym przyczyni się do tego, że zmaleją zarówno całkowite koszty kredytowania, jak i również wysokość raty, która będzie mniejsza od sumy wcześniej spłacanych przez nas rat. Musimy zaznaczyć także, że porównywalnie najlepsze warunki uzyskamy w chwili kiedy kredyt konsolidacyjny zabezpieczony zostanie hipoteką na naszej nieruchomości. Kredyty hipoteczne wiąże się z obniżonymi wskaźnikami stosowanego w ich przypadku oprocentowania.

Konsolidacja posiada nie tylko zalety, cała spłata kredytu zostanie rozłożona na dłuższy okres czasu, ale dzięki temu właśnie zmaleje miesięczna rata zadłużenia. Różnica tw wysokości rat miesięcznych może wynieść nawet kilkaset złotych, jednak wydłużenie okresu kredytowania sprawi, że wzrośnie całkowity koszt kredytu. Jednak raty kredytu będą faktycznie mniejsze, co odciąży nasz domowy budżet.